Pampeliška a její účinky

Pampeliška lékařská je krásný jarní květ, ale ukrývá v sobě i mnoho léčivých přínosů

Pampeliška lekářskáTaraxacum Officinale. Kdo by neznal pampelišku, nádherně žlutou rostlinku, která kvete brzy z jara v březnu. Její mladé lístky se hojně využívají v jarních detoxikačních posilujících salátech, dodává tělu vitamíny A, B, C ,D a řadu minerálních látek.

Osobně jsem si oblíbila mix ( smoothy) bylin ve vodě, kdy natrhám různé bylinky například, pampelišku i s květem, kopřivy, sedmikrásku, jitrocel, pýr, kozí nohu-bršlici, jetel a jiné.

Vhodím do mixéru, naliji vodu (my pijeme destilovanou vodu) a chvilku mixuji, poté přecedím a mám luxusní drink plný minerálů, enzymů, vitamínů a energie z jara i slunce.

Doporučuji přípravu a užívání tohoto nápoje od jara do podzimu. Bylinky, které rostou volně v přírodě v sobě nesou i nespoutanou volnou energii 🙂 a i to se může odrazit v našem chování a přístupu k životu.

Pampeliška list a květ

Listy pampelišky obsahují mnoho vitamínu C a křemíku (vysoký obsah křemíku má i křemelina, pampeliška podporuje trávení, podporuje látkovou výměnu – metabolismus.

Je močopudná a velmi vhodná při problémech s ledvinami, močovými cestami.

Podporuje funkci jater a žlučníku, částečně rozpouští a vyhání močové i ledvinové kameny, popíjí se 3x denně šálek čaje.

Pampeliška také snižuje hladinu krevního cukru a pomáhá při různých kožních potížích a to jak vnitřně tak při vnější aplikaci na pokožku. Spolu s řebříčkem nebo medvědicí odstraňuje přebytečnou vodu z tkání, má močopudné účinky.

Recept: proti pihám :

Udělejme si odvar z hrsti čerstvých květů, pampelišky dejte do půl litru vody a 15 minut vařte na velmi mírném plameni, odstavte a nechte odkryté krátce louhovat. Přeceďte a používejte jako pleťovou vodu nebo na obklady.

Recept:  Pampeliškový likér na hubnutí:

Tak tedy potřebujeme stopadesát gramů sušeného a podrceného kořene pampelišky kopaného na podzim, dáme do lahve  destilátu žitné a necháme za občasného protřepání dva týdny vylouhovat. Poté přecedíme, kořen vylisujeme a přefiltrujeme, například přes látkovou bavlněnou plenu. Denně pijeme půl likérové odlivky před obědem a večeří.

Na zdraví!

Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a tyto informace Vám poslouží ve Vašem životě, stejně tak jako mně.

Eshop DiatomPlus

Mohlo by vás zaujímať