10 výhod neemového prášku a jeho použití

Neem – Azadirachta Indica

Neem – Zeder Indický: Všichni si velmi dobře uvědomujeme léčivé a hojivé hodnoty Neemu o kterých si napíšeme více v samotném článku, ale na úvod se pojďme seznámit s touto úžasnou rostlinou:

Anglický název: Neem (Nimba), Margos
Botanický název: Azadirachta Indica
Český název: Zeder Indický

Indický šeřík, známý jako Neem nebo Azadirachta Indica (Zeder indický) je starověký strom, který má svůj původ v Indii, Srí Lance, Pákistánu, Myanmaru atd., ale dnes se už pěstuje po celém světě pro své léčivé vlastnosti. Neem je nedílnou součástí tradiční Ajurvédské medicíny v Indii. Je zdrojem léčivých extraktů a jak dokazuje Indická historie, tamní zemědělci sbírali usilovně plody těchto stromů pro jejich prospěšné léčivé účinky již v „době védy“ (přibližně 1500-600 pr.n.l.).

Neem-Indicky orgovan

Neem zaznamenal v posledním půlstoletí obrovskou expanzi do všech koutů světa, kde Evropští a Američtí vědci začali podrobně zkoumat a studovat potenciální zdravotní přínosy Neemu. Už od začátku hinduismu až po dnešní moderní dobu se Neem osvědčil jako vzácná rostlina, která nám pomáhá v každodenním životě při různých onemocněních a zánětech čemuž vděčí především svým antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem.

Antibakteriální, antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti Neemu jej činí neocenitelným „domácím lékařem“ v mnoha domácnostech po celém světě. Zeder Indický má česnekový zápach a nahořklou chuť a různé části stromu (semena, listy, kůra stromu, větvičky, kořen) se využívají pro různé účely, ale v tomto článku se budeme věnovat především práškové formě, která má oproti nimbových oleji (neem oil, nimba oil) výhodu, že je bez vůně.

Pokud jde o práškovou formu Neemu, má více léčivých hodnot. Může být použitý vnitřně ve formě čaje, v kuchyni jako přísada do jídel, nebo externě. Spíše se Neem používal také jako antikoncepce, ale dnes se využívá především v kosmetickém průmyslu, mýdlech, tělových mlécích a podobně. Vnitřní užívání neemového prášku se ukázalo jako velmi prospěšné při léčbě zažívacích potížích, efektivní pročišťuje krev a zvyšuje celkovou imunitu.

Neem získal na komerčním trhu obrovskou hodnotu i proto, že jeho léčivým a hojivým účinkem se vyrovná jen málokterá jiná rostlina.

Pozitivní a velmi efetktivní účinky Neemu se čím dál tím více využívají i v kosmetickém či farmaceutickém průmyslu.

Kosmetický průmysl:

  • v olejích do koupele
  • v mýdlech
  • v tělových a pleťových mlécích
  • v repelentech proti hmyzu atd.

Farmaceutický průmysl:

  • problémy s očima
  • krvácení z nosu
  • střevní červi a parazity
  • žaludeční problémy
  • nechutenství
  • kardiovaskulární onemocnění
  • senná rýma
  • cukrovka
  • orální problémy
  • problémy s játry atd.

V zemědělském průmyslu se využívá hlavně v boji proti škůdcům, což může využít každý zahrádkář, nebo farmář i u nás:

Neemový prášek se nechá během noci namočený ve vodě a na druhý den se tímto neuvěřitelně efektivním a přírodním pesticidem postříkají plodiny, čímž zajistíte, že hmyz zůstane od vašich plodin pěkně daleko.

10 tipů na Ošetření neemovým práškem jednoduše a účinně

Obsah:

  1. Lupy
  2. Lišeje a opary
  3. Dětské vši
  4. Akné a pupínky
  5. Neemového prášek v zubní pastě
  6. Zánět dutin
  7. Mykóza nohou
  8. Psoriáza
  9. Ekzémy
  10. Vypadávání vlasů

Jak jsme již výše zmínili, Neem disponuje několika prospěšnými výhodami pro naše zdraví. Níže si přiblížíme 10 nejvyužívanějších z nich.

1. Lupy

Lupy jsou v zásadě neškodné no mohou zničit vzhled a dojem z pěkných, zdravých vlasů a jejich celkový šarm. Vyskytují se v důsledku odumírání starých buněk na pokožce hlavy, nebo odlupování staré a suché pokožky hlavy. Neemový prášek vám může pomoci zbavit se lupů jednoduše a efektivně již během několika dní. Přidejte přiměřené množství neemového prášku do vody, důkladně rozmíchejte a vodičku vmasírujte ke kořínkům vlasů. Nechte působit přibližně 30 minut a opláchněte čistou vodou. Při pravidelném používání tohoto PROTOKOLU, se zbavíte lupů a vaše vlasy budou působit zdravě a svěže.

2. Lišeje A Opary

Kožní onemocnění nejsou vůbec ničím neobvyklým a vyskytují se během celého roku. Život nám však toto onemocnění znepříjemňuje hlavně v létě, když se ho snažíme před světem ukrýt pod kousky oděvu navzdory horkým letním dnům a o plavkách raději ani neuvažujeme. Jde o plísňovou infekci kůže, která se projevuje kroužkovitý, červenými, šupinatými skvrnami. V mnoha případech tyto skvrny a fleky doprovázejí nepříjemné svědivé a dráždivé stavy. Neemový prášek se prokázal jako účinný prostředek v boji s těmito kožními onemocněními a protože jde o houbovou infekci, víme, že Neem disponuje silnými protiplísňovými účinky. Pro léčbu lišeje a oparů přidejte přiměřené množství neemového prášku do vody a dobře rozmíchejte na jemnou kašičku. Pokud máte příliš suchou pokožku, můžete přidat pár kapek makového oleje nebo moringového oleje. Naneste takto připravenou pastu na postižená místa a po 10-15 minutách opláchněte vlažnou vodou. Tento postup opakujte denně až dokud a nedostaví viditelné výsledky.

3. Vši (Dětská veš)

Vši jsou parazitní hmyz žijící a rozmnožující se ve vlasech kladením vajíček a jsou nakažlivé. Krmí se malým množstvím krve, což nepříznivě ovlivňuje naše zdraví. Neem disponuje vlastnostmi, které zabraňují jejich množení a růstu a také zabraňuje vším vajíčkům jejich vylíhnutí. Pokud máte problémy s tímto nepříjemným parazitem, připravte si kašičku z neemového prášku a vlažné vody. Kašičku naneste na suché nebo vlhké vlasy a po úplném vysušení opláchněte vlažnou vodou. Tuto jednoduchou a velmi účinnou metodu opakujte obden dokud se vší úplně nezbavíte.

4. Akné A Vyrážky

Už jste někdy vyzkoušeli neemový prášek na akné? Pokud ne, tak byste určitě měli. Většinou jsou postiženi touto otázkou lidé s příliš mastnou pokožkou a pletí. Antiseptické, antioxidační, antifungální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti Neemu napomáhají k velmi efektivní léčbě akné. Prášek z neemového listu je hlavní složkou většiny běžně používaných komerčních krémů na obličej na problematickou pleť, mastnou pleť a akné. Jednoduše přidejte neemového prášek do vegan jogurtu nebo zamíchejte neem s marockým jílem v poměru jeden díl Neem a dva díly Marockého jílu a rozdělejte na kašičku s vlažnou vodou. Naneste na obličej a po úplném zaschnutí opláchněte obličej vlažnou vodou. Nejlepších výsledků docílíte při pravidelném používání masky 2-3 krát týdně.

5. Neemový prášek v zubní pastě

Neem, jak jsme již zmínili, disponuje silnými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi a je vhodný pro venkovní i vnitřní použití. Tyto vlastnosti ho předurčují být neuvěřitelně efektivním bojovníkem s chorobami dásní a periodontálními chorobami. Odstraňuje nepříjemný zápach dechu, udržuje ústní dutinu zdravou bez mikroorganismů, zabíjí bakterie v ústní dutině, působí jako prevence a redukuje plak atd. Jednoduše, přidejte trošku neemového prášku na Vaši oblíbenou zubní pastu nebo vytiskněte malou část zubní pasty, zamíchejte s malým množstvím neemového prášku, můžete přidat také malé množství křemeliny DiatomPlus a čistěte si zuby jako obvykle. Opakujte minimálně 2x za den, ráno a večer.

6. Sinusitida (zánět dutin)

Sinusitis je zánětlivé onemocnění vedlejších dutin dýchacích cest a postižená je nejčastěji dutina čelistní. Až 85% zánětů čelistní dutiny je rinogenného původu způsobených akutní rýmou nebo chřipkou. Zbývajících 15% zánětů vedlejších dutin dýchacích cest je dentálního původu. K léčbě sinusitis můžete použít kapky vyrobené z neemovéh prášku, které Vám pomohou při zmírňování zánětu až po jeho celkové odstranění. Smíchejte jednu čajovou lžičku neemového prášku v šálku horké vody a berte 2-3 kapky dvakrát denně.

7. Mykóza Nohou

Mykóza nohou je povrchová plísňová infekce, které se zbavíte velmi těžko pokud ji nezačnete léčit jakmile se objeví. Může Vás provázet dlouhou a i když se Vám ji nakonec podaří přeléčit, může recidivovat. Těmto plísním se daří hlavně v teplém a vlhkém prostředí a provází ji nepříjemné pálení, svědění a řezání. Velmi snadno se k tomuto onemocnění nohou dostanete například v letních horkých dnech na koupališti a proto jak samotná léčba je důležitá také prevence. Mykóza je infekční onemocnění a může se rozšířit i do jiných částí těla.Na prevenci či samotnou léčbu používejte pastu z neemového prášku. Už tradičně nám slouží ke zmírnění podrážděné pokožky a jako netoxický, antibakteriální a protiplísňový zásyp na nohy. Vše co potřebujete je udělat si krém v kombinaci neemového prášeku a vody. Aplikujte pravidelně na postižené místo. Antiseptické, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti Neemu se stanou Vaším neocenitelným bojovníkem v boji proti mykóze nohou.

8. Psoriáza / Lupénka

Psoriáza je velmi časté chronické onemocnění kůže doprovázené nepříjemným svěděním (až 95% pacientů) a i když stále nedokážeme přesně určit co toto onemocnění způsobuje a co je spouštěčem, nejpravděpodobnější příčinou jsou problémy imunitního systému, ale s jistotou víme říci, že neemový prášek toto onemocnění dokáže účinně léčit. V tomto případě můžete neemový prášek užívat jak vnitřně, tak ho nanášet zvenčí. Pokud se rozhodnete pro vnitřní užívání, smíchejte jednu čajovou lžičku neemového prášku a 1/2 čajové lžičky kurkumového prášku ve sklenici s vlažnou vodou. Takto připravený nápoj pijte dvakrát denně.

– Alternativně můžete krém vyrobený z neemového prášku a vlažné vody denně nanášet přímo na postižená místa.

9. Ekzémy

Ekzém je chronický stav kůže. Je to zánět epidermální vrstvy pokožky. Symptomy ekzému zahrnují červené, suché skvrny na kůži, které nepříjemně svědí. Častěji se vykytují u dětí a kojenců jako u dospělých. K léčbě ekzémů budete potřebovat krém vyrobený z vody, neemového prášku a trošku kurkumového prášku. Krém aplikujte denně přímo na postižená místa. Neemový prášek se již v minulosti prokázal jako efektivní a účinný při léčbě ekzémů.

10. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů se stává stále častějším problémem mezi ženami i muži. O různých příčinách jsme psali v našem článku Proč mi vypadávají vlasy. Prášek z neemového listu může výrazně pomoci a zabránit nadměrné ztrátě vlasů. Pro tento účel si vyrobte krém z neemového prášku a vody a pokud máte po ruce, můžete přidat Aloe Vera (není podmínkou). Pastu aplikujte přímo na kořínky vlasů dvakrát týdně a nechte působit přibližně 20-30 minut a poté důkladně opláchněte. Výše zmíněné výhody neemového prášku a jeho použití hovoří o jeho úchvatných léčivých a hojivých účincích. Neemovéhý prášek hraje v mnoha domácnostech kdekoli na světě velkou roli jako levný a cenově přístupný domácí lék na mnoho zdravotních problémů, kterým musíme čelit v každodenním životě. A z toho důvodu nám velmi záleží na tom, aby se stal součástí Vaší kuchyně a lékárničky.

11. Příprava čaje z Neemu:

Klasický recept formou nálevu:

Lžičku neemu zalijeme horkou (ne vroucí) vodou v hrnku na čaj, počkáme od 5 do 20 minut, přecedíme a vypijeme. Hořkou chuť čaje můžeme zmírnit přidáním například: skořice, pomerančové kůry, fenyklu, robooisu, lékořice.

Nepoužívejte plánujete otěhotnět, jste těhotná nebo kojíte, užíváte lithium, máte autoimunitní onemocnění.

NEVHODNÉ PRO DĚTI!

Mohlo by se vám líbit

4 Komentáře k “10 výhod neemového prášku a jeho použití”

  1. onye

    Hi
    please, i want to buy Neem powder, can i also use the powder as a contraceptive? and can i also use while breastfeeding?

    1. Radomír

      Hi,
      yes, you can use neem powder during breastfeeding, but in smaller doses. Traditionally, it is also used as a natural contraceptive, but in this case its effect is not 100% guaranteed.

  2. Lenka Hadašová

    Chtěla jsem koupit prášek NEEM,protože pomáhá cukrovkářűm,ale na závěr popisu je uvedeno,že jej nesmí užívat diabetici. Nejsem lékař,nerozumím tomuto rozdílu cukrovkař – diabetik. Takže jej nesmím koupit pro diabetika,ale můžu pro cukrovkáře,jaký je mezi nimi rozdíl?

    1. Radomír

      Dobrý deň,

      ďakujeme za otázku a upozornenie, informácie sme upravili, zmiatočnú informáciu a diabetes sme odstránili, šlo o preklep.

Napsat komentář